mapa ryzyka excel

Co to jest mapa ryzyka?

Mapa ryzyka (matryca ryzyka) – graficzna metoda przedstawienia zidentyfikowanych w przedsiębiorstwie ryzyk za pomocą dwuwymiarowej macierzy. Jedną zmienną jest prawdopodobieństwo wystąpienia zagrożenia, a drugą skutki (wpływ) tego zagrożenia.

W zależności od apetytu na ryzyku przedsiębiorstwa określane są na mapie obszary od ryzyka akceptowalnego (zielony obszar) do ryzyka katastrofalnego (obszar czerwony).

Dwie wersje prezentacji danych

Identyfikacja zagrożeń a następnie ocena prawdopodobieństwa i skutków zdarzeń może być przeprowadzana w skali pięciostopniowej – opisowej (np. b. małe, małe, średnie, duże, b. duże). Przykład takiej mapy ryzyka jest prezentowany powyżej na rysunku tytułowym posta.

Ocena prawdopodobieństwa i skutków zagrożeń może także być wykonana bardzo dokładnie poprzez oszacowanie prawdopodobieństwa wystąpienia w procentach (0-100%) oraz wyceny skutków wystąpienia w PLN. Wtedy uzyskamy mapę ryzyka jak w przykładzie na poniższym rysunku.

mapa ryzyka excel prawdopodobienstwo wystąpienia

Jak zrobić mapę ryzyka w Excelu?

Aby wykonać matryce ryzyka w Excelu skorzystałem z wykresy punktowego XY. Pozwala ona na przedstawienie na jednej osi prawdopodobieństwa wystąpienia a na drugiej osi skutków zagrożeń.

Korzystając z funkcjonalności dostępnej w wersjach Excela 2013, 2106 w łatwy sposób można do punktów prezentowanych na wykresie przypisać etykiety, które będą nazwami zidentyfikowanych ryzyk.

Aby to zrobić, należy:

  • włączyć domyślne etykiety dla punktów wykresów (sekcja Elementy Wykresu), a następnie kliknąć dwa razy w etykietę.
  • Otworzy się nam okno z prawej strony Formatowanie Etykiet Danych.
  • Przechodzimy na Opcje Etykiety i wybieramy opcję Wartość z komórek.
  • Zaznaczamy zakres z nazwami ryzyk i zatwierdzamy OK (rysunek poniżej).

 

formatowanie etykiet danych

W wersjach starszych programu Excel nie ma takiej możliwości i konieczne jest ręczne „podpinanie” do każdej etykiety zidentyfikowanego ryzyka.

Przykłady do pobrania

Poniżej możesz pobrać plik Excela z przykładowymi dwoma wersjami mapy ryzyka.

Wersja druga wykorzystuje funkcję „poprawność danych” pozwalająca na wybór z listy wyboru danych poziomów oceny.

wybór poziomu ryzyka w excelu

Pozwala to na automatyczne przełożenie wyboru na wersję numeryczną (1-5) aby dało się ryzyka przedstawić na wykresie XY.

 

Przykładowy plik Excela:

Plik Rozmiar pliku Pobrania
xls Mapa ryzyka w Excelu - ver20180626 36 KB 255

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *