Problem z sumowaniem godzin 24h Excel

Porada dotycząca rozwiązania problemu przy dodawaniu czasów (godzin), których suma przekracza 24 godziny. Przykład takiego nieprawidłowego obliczenia pokazany jest na poniższym rysunku – tygodniowym harmonogramie czasu pracy.

Problem z sumowaniem godzin w Excel - screen1

Obszar C3:C7 zawiera czasy, które przedstawiają liczbę godzin i minut przepracowanych każdego dnia. Formuła w komórce podsumowującej jest następująca:

=SUMA(C3:C7)

Problemem jest to, że formuła daje wynik w postaci numeru seryjnego daty, równy 1,680555556, ale formatowanie komórki powoduje, że nie jest wyświetlana część odpowiedzialna za dni.

Problem z sumowaniem godzin w Excel - screen2

Aby móc zobaczyć prawidłową wartość czasu, który przekracza 24 godziny, należy zmienić format komórki. Część oznaczająca godzinę należy ująć w nawias kwadratowy. Użycie poniższego formatu spowoduje, że suma wyświetli się prawidłowo:

[g]:mm

Zmiana formatowania oraz poprawny wynik (suma godzin) prezentowany jest na poniższym screenie.

Problem z sumą godzin - formatowanie komórek - screen3

 

Ewidencja czasu pracy – plik w Excelu do pobrania

Jeżeli jesteś zainteresowany poniżej możesz dokonać zakupu dostępu do pełnej wersji pliku Excel (produkt elektroniczny).

Pełna wersja pliku wykorzystuje formuły wykorzystujące funkcje daty i czasu w celu poprawnego obliczania czasu pracy. Plik zawiera dwa arkusze:

  • tygodniowa ewidencja czasu pracy,
  • miesięczna ewidencja czasu pracy.

Wersja płatna pliku Ewidencja Czasu pracy (cena brutto):

Zamawiam

Formy płatności z tpay.com: Szybki przelew, Blik lub PayPal.
Sprzedawcą jestem ja, autor tego bloga, tj. Marcin Wiśniowski, prowadzący działalność gospodarczą pod firmą ONLINE Marcin Wiśniowski z siedzibą w Gliwicach, ul. Jasna 14a/9, NIP: 631-192-29-57.

Kliknij i zobacz screeny pliku

Ewidencja czasu pracy w Excel

Miesięczna ewidencja czasu pracy w Excelu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *