Kalkulator lokat Excel

Kalkulator lokat w Excel

Kalkulator lokat jest narzędziem (programem Excel), pozwalającym na obliczanie przyszłego zysku z lokaty bankowej. Do sprawnej analizy zysku z loktay wystarczy kwota inwestycji, jej okres oraz oprocentowanie nominalne. Zakładamy, że kapitalizacja następuje wraz z końcem okresu inwestycji.

Co to jest lokata?

Lokata to jeden z częściej wykorzystywanych produktów oszczędnościowych oferowany przez banki. Zasada działania jest bardzo prosta: klient banku wpłaca pieniądze do banku na określony termin, a po tym czasie otrzymuje oszczędności powiększone o naliczone odsetki.

Zysk na lokacie podyktowany jest różnymi czynnikami. W pierwszej kolejności należy wspomnieć o jej oprocentowaniu, które w bezpośredni sposób określa kwotę naliczaną do wpłaconego na konto oszczędnościowe kapitału. Im wyższe oprocentowanie w ofercie danego banku, tym teoretycznie większe zyski wygeneruje nasza lokata. Wysokość zysków z lokat zależy również od długości jej obowiązywania (im dłużej, tym więcej). Oprócz tego istnieją również zależności zewnętrzne, takie jak chociażby inflacja. Jej spadek korzystnie wpływa na zyski uzyskiwane na lokatach, nawet przy tendencji, kiedy to spada nominalne oprocentowanie lokat bankowych.

Korzystając z prostych funkcji formuł Excela można stworzyć kalkulator lokat terminowych. Przygotowany przeze mnie plik możesz pobrać poniżej (zakładam, że kapitalizacja następuje wraz z końcem okresu lokaty).

Pliki do pobrania:

Plik Wielkość pliku Pobrania
xls plik_kalkulator_LOKAT_w_excelu_20180110 179 KB 158421

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Marcin Wiśniowski. Zasady przetwarzania danych oraz Twoje uprawnienia z tym związane opisane są w polityce prywatności.