Wykres przestawny - Excel 2016

Wykres przestawny jest graficzną reprezentacją podsumowania danych wyświetlanych w tabeli przestawnej.

W Excelu wykres przestawny można utworzyć na kilka sposobów. Poniżej kilka sposobów.

Zaznaczmy dowolną komórkę istniejącej tabeli przestawnej i następnie:

  • wybieramy Narzędzia tabel przestawnych/Analiza/Narzędzia/Wykres przestawny, lub
  • wybieramy polecenia Wstawianie/Wykresy/Wykres przestawny.

Możesz też w jednym kroku utworzyć tabelę przestawną oraz wykres przestawny. W tym celu zaznaczamy komórkę w źródłowej tabeli (zakresie danych) a następnie:

  • wybieramy polecenia Wstawianie/Wykresy/Wykres przestawny/Wykres przestawny i tabela przestawna. Excel poprosi o podanie źródła danych i utworzy tabelę przestawną wraz z wykresem.

Wykres przestawny jest bardzo podobny do zwykłego wykresu używanego w Excelu  z ta różnica, że na wykresie mamy dodatkowe elementy (jakby szare przyciski) z nazwami wartości wynikającej z bieżącej wersji tabeli przestawnej.

Wartością dodaną takiego wykresu jest fakt, że jak będziemy zmieniać wyświetlane dane w tabeli przestawnej to wykres automatycznie nam się będzie dostosowywał i prezentował zaktualizowane dane.

Filtrowanie i sortowanie wykresu przestawnego

Kolejnym udogodnieniem jest funkcjonalność pozwalająca bezpośrednio na wykresie filtrować i sortować dane. Na przykładowym wykresie poniżej widać przycisk „Miasto”. Klikając w niego otwiera się okno pozwalające na działania w zakresie ograniczenia wyświetlania danych (filtr) lub ich sortowania i przez to zmiany wyglądu wykresu, bez ingerencji w tabele przestawną.

Wykres przestawny - filtrowanie i sortowanie

Poniżej możesz pobrać plik excela i samodzielnie poeksperymentować. To najlepszy sposób na szybką naukę.

Jeżeli chcesz poznać więcej działań związanych z tabelami i wykresami przestawnymi oraz więcej ciekawych porad w zakresie Excela zapraszam Cię na mój bardzo dobrze oceniany kurs wideo “Excel 2016. Praktyczne zastosowania” lub „Excel – Tabele przestawne w pigułce”.

 

Pliki do pobrania:

Plik Wielkość pliku Pobrania
xls plik - wykres przestawny w Excel - ver20180515 32 KB 132359

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Marcin Wiśniowski. Zasady przetwarzania danych oraz Twoje uprawnienia z tym związane opisane są w polityce prywatności.