Tabele przestawne pozwalają na użycie w ramach tabeli pól oraz elementów obliczeniowych. Obiekty te pozwalają wykonać działania matematyczne na danych zawartych w tabeli, dzięki czemu możesz uzyskać dodatkowe informacje wymagane w Twoim raporcie.
Kilka definicji
Pole obliczeniowe — jest to nowe pole, utworzone z innych pól tabeli przestawnej.[1]
Jeśli źródłem tabeli przestawnej jest zakres danych (tabela) znajdująca się w arkuszu, alternatywą dla użycia pola obliczeniowego jest dodanie do źródłowej tabeli nowej kolumny i utworzenie formuły wykonującej żądane obliczenie.
Pole obliczeniowe musi się znajdować w obszarze Wartości tabeli przestawnej (nie można z niego korzystać w sekcjach Wiersze, Kolumny lub Filtry).
Element obliczeniowy — wykorzystuje zawartość innych pozycji pól tabeli przestawnej.[1]
Jeśli źródłem tabeli przestawnej jest tabela znajdująca się w arkuszu, alternatywą dla zastosowania elementu obliczeniowego jest wstawienie jednego lub większej liczby wierszy i utworzenie formuł używających wartości znajdujących się w innych wierszach.
Element obliczeniowy musi się znajdować w jednej z sekcji tabeli: Wiersze, Kolumny lub Filtry (nie można z niego korzystać w obszarze Wartości).
Na powyższym rysunku przedstawione są dwa dodane elementy obliczeniowe (ostatni wiersz oraz ostatnia kolumna).
Jak to zrobić?
Jak wykonać takie działania możesz zobaczyć na poniższym filmie.
Jeżeli chcesz poznać więcej działań związanych z tabelami przestawnymi oraz więcej ciekawych porad w zakresie Excela zapraszam Cię na mój bardzo dobrze oceniany kurs wideo “Excel 2016. Praktyczne zastosowania” lub kurs „Excel – Tabele przestawne w pigułce”.
[1] źródło: John Walkenbach: „Excel 2016 PL. Biblia”, Wydawnictwo Helion, 2016r., str. 653.